Nyuszi gondozása

 
 

Elhelyezés:


A ketrec elhelyezésekor figyelembe kell venni a következőket:

  • A nyuszi érezze magát biztonságban.
  • Ne legyen huzatnak kitéve, ezért a folyosón való elhelyezésről mondjunk le.
  • Soha ne helyezzük közvetlenül az ablak alá, mert egy forró napon a nap sugarai megárthatnak a nyuszi egészségének. Tegyük inkább a fal mellé.
  • Figyeljlünk arra, hogy a nyuszi a ketrecben fel tudjon ágaskodni a két hátsó lábára!

El kell döntenünk, hogy az új lakónak csak egy szobában vagy az egész lakásban szabad mozgásteret engedjünk-e.

Kezdetben jó, ha csak egy szobára korlátozódunk, hogy könnyebben megismerhesse új környezetét, territóriuma határait- és hogy könnyebben rászoktassuk új illemhelyére is.

A leggyakoribb probléma, amivel majd szembe kell néznünk, az a nyúl állandó rágcsálása lesz. Ennek végzetes következményei is lehetnek, ha például egy elektromos vezetéket harap át. Ezért soha ne hagyjunk fedetlenül egyetlen zsinórt sem ott, ahol a nyuszi megfordulhat. Vezessük el a szőnyeg alatt azokat! Mindig húzzuk ki a dugót a konnektorból, s emeljük is fel azt a földről!

 

Más veszélyek is leselkedhetnek rá:

  • A szőnyeg, amit előszeretettel rágcsál veszélyes is lehet, ha esetleg a szálakat le is nyeli. Ezért mindig elegendő rostos táplálékot biztosítsunk neki (széna), ezzel elkerülhetjük a nem megfelelő anyagok megrágását.
  • Ha van más házi kedvencünk a lakásban, úgy helyezzük el a nyulat, hogy azoktól biztonságban legyen.
  • A szobanövényeinket is tegyük nyuszink számára elérhetetlen helyre! Nem tudhatjuk, hogy melyik tartalmaz számára mérgező anyagok (pl. virághagymák és általában a hagymásak, kaktuszok). 
  • Ugyanez áll a különféle tisztítószerekre is.
  • Ne szoktassuk ki a konyhába se! Először is rengeteg a veszélyforrás (kések, tűz, mérgező anyagok). Másodszor lábunk alá kerülve, leforrázhatjuk mind magunkat, mind a nyulat is.

A ketrecben mindenképpen legyen:

 

-forgács (elnyeli a vizeletet)

-széna

-önitató

-etető

-rágófa vagy szépia (fogak koptatására)

-sókocka (ásványianyagpótlásra)

 

 

 

Etetés, itatás:


A legjobb, ha olyan edényt szerzünk be etetéshez, amit tudunk rögzíteni a ketrechez/házhoz, hogy a nyuszi  ne tudja kiborítani. A nyuszik táplálásához ma már a legváltozatosabb tápok, keverékek és granulátumok kaphatók, de szeretik a friss zöldséget, lucernát, füvet is. A frissen szedett növényekkel azonban vigyázzunk, ne vigyük túlzásba ezek adagolását, hogy nehogy nyuszink felfúvódjon tőle. A vásárolt zöldségeket alaposan mossuk meg, és ne adjunk ellenőrizetlen helyről származó, ki tudja mivel vegyszerezett élelmet jószágunknak. Vegyük figyelembe, hogy egy nyúl testsúlya csak a töredéke egy emberének, ezért az emberre még nem káros méregadag egy nyuszi számára már halálos is lehet.
Itatáshoz a legjobb az ún. szelepes, függőlegesen felszerelhető önitató, melynek használatát gyorsan megtanulják. Mindig figyeljünk rá, hogy nyuszinknak legyen ivóvize, különösen nyáron.

 

Gondozás:

A nyuszit fejjel magunk felé forítva, nagyon óvatosan emeljük fel. Egyik kezünkkel gyengéden megfogjuk a tarkóbőrt, másikkal a feneke alá nyúlunk, és semmiképpen nem hagyjuk, hogy lelógjanak a lábai. A nyuszi felé mindig türelemmel és szeretettel közeledjünk, sose bánjunk vele durván, ne bántsuk.

A nyuszik magukat is tisztán tudják tartani, de szívesen fogadják ha fésüljük Őket. Erre mindenképpen szükség van a hosszú szőrű fajtáknál (pl. kasmír, teddy, angóra).

 

 

Néhány gyakori betegség:

 

 

Hasmenés:

Kiváltó ok: Ha hirtelen térünk át friss zöldtakarmányokra, de okozhatja takarmányváltozás, szennyezett ivóvíz, nyers gyökér és gumós takarmányok vagy felfázás is. Az A- és D-vitamin hiányának egyik kísérő jelensége is lehet.

Megelőzés: A zöld takarmányt mindig fonnyasztva adjuk, friss és tiszta ivóvízzel kínáljuk nyulainkat, gyökér és gumós takarmányokból pedig mindig mértékletesen adjunk napjában 4–6 dkg-nyit.

Gyomor és bélhurut:

Kiváltó ok: Gyors takarmányváltozás, romlott, szennyezett vagy fagyott takarmány és ivóvíz okozza, de fogrendellenesség is állhat a háttérben. A- és D-vitamin hiánya is kiváltó tényező lehet.Megelőzés: Soha ne adjunk nyulainknak romlott, penészes, fagyott vagy sáros növényeket, és adjunk vitamin-kiegészítőt a szemes abrakok mellé.

Szemgyulladás:

Kiváltó ok: Meghűlés, huzat, poros takarmány, erős napfény, tisztátalanság okozhatja. Más betegségek kísérő jelensége is lehet.

Megelőzés: A szemgyulladást előidéző ártalmak megszüntetése, vitamindús táplálék adása.

Orrhurut (nátha):

Kiváltó ok: Meghűlés, hirtelen hőmérséklet-változás, nedves, huzatos elhelyezés. Lehet fertőző megbetegedés is, amely állatról állatra terjed.

Megelőzés: Huzat- és pormentes, száraz elhelyezés, vitamindús takarmányok adása. A betegségre való hajlam öröklődik, ezért az ilyen családokat zárjuk ki a tenyészetből.